Не пропуштајте ги праските – антиоксиданси добри за кожата, срцето, за слабеење, алергија!

Летните горештини веќе се во полн ек, па сите бараме начин да се освежиме. Покрај ладната вода, лубеницата и дињата, освежувањето е загарантирано и со можеби најтипичната летна

Продолжете со читање

Чоколадна торта со кокос која не се пече – неодолив десерт кој вреди да се проба!

Оваа сочна и зачинета чоколадна торта од кокос е едноставна за правење и има кокос за подобрување на богатиот чоколаден вкус. СОСТОЈКИКолачиња од 100g какао20гр

Продолжете со читање

Јаболката е спас за проблеми со желудникот: Лекува запек и диареја, само се јаде поинаку!

Иако делува парадоксално, прочитајте на кој начин јаболките можат да помогнат кај два спротвиставени здравствени проблеми! Јаболката е богата со витамини, минерали, растителни влакна и

Продолжете со читање

4 рецепти за домашен квасец: За тесто што расте како лудо!

Ви предлагаме неколку рецепти за да направите свој домашен квасец Во екот на коронавирусот многу луѓе почнаа да ги пустошат супермаркетите, купувајќи неопходни намирници како

Продолжете со читање

Посни праски: Колач од нашето детство!

Потребно: Брашнo 250г; Маргарин 65г; Шеќер 75г; Вода 75г; Прашак за пециво  6г; Соино млеко во прав 10г; Фил Бисквити (мелени остатоциi) 100г; Џем од кајсија200г; Рум 10г. Подготовка: Растопете го маргаринот во една тава. Во посебна чинија просејте го

Продолжете со читање

Еве што значи бојата на овошјето и зеленчукот за вашето тело!

🍂🍂🍂Различните Бои на овошјето и зеленчукот имаат различно дејство на вашето здравје Треба да знаете што секоја боја му носи на вашето тело 🍉🍎🌶🍅🍒🍓Црвена боја

Продолжете со читање