ЧОКОЛАДЕН РОЛАТ СО ОРЕВИ. МММ … КОМБИНАЦИЈА!

Состојки:

Колачиња од пецива – 0,5 кг
Путер – 200 грама,
Ореви – 100 грама,
Шеќер – 1 чаша
Какао – 2 лажици. ,
Млеко – 100 ml

Подготовка:

Измешајте го млекото со путер, какаото и шеќерот.

Загревајте на тивок оган додека шеќерот не се раствори и не оставајте да зоврие.

Измелете ги колачињата во машинка за мелење за месо.

Исечете ги оревите со нож и измешајте ги со колачињата.

Истурете ја сувата мешавина со млеко, какао, путер и шеќер, измешајте добро.

Ние ја шириме чоколадната маса во форма на колбаси на најлонска фолија и ја завиткуваме добро.

Ставете го ролатот во фрижидер 3-4 часа, а потоа извадете го и исечете го на парчиња.

Пријатен оброк!

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *