Италијанска шарлотa со јаболка. Торта што се топи во устата!

Состојки:

 • 180 гр пченично брашно
 • 4-5 парчиња. јаболко
 • 130 гр шеќер
 • 50 гр путер
 • 1/2 торба со прашок за пециво
 • 2 жолчки од јајца
 • 130 мл млеко
 • прстофат сол

Подготовка:

 • Измешајте ги жолчките со шеќерот додека не се стопи шеќерот и мешавината ќе осветли.
 • Ставете го путерот во микробранова печка (или пареа) и додајте половина од растопениот путер во претходно изматената смеса. Додадете млеко и измешајте.
 • Додадете малку сол, просејано брашно и прашок за пециво. Измешајте сè добро.
Italijanska šarlota od jabuka. Kolač koji se topi u ustima!

 • Покријте го калапот со хартија за печење и истурете го тестото.
 • Излупените јаболка се сечат на парчиња.
 • Ние ги нарекуваме во тестото вертикално. Колку повеќе јаболка, толку е по вкусна тортата.
Italijanska šarlota od jabuka. Kolač koji se topi u ustima!
 • Покријте го врвот со преостанатата половина од стопениот путер и посипете со 3 лажици шеќер.
 • Печете во загреана рерна на 180 степени околу 30-35 минути (или додека не стане златно кафеава). Пријатно!
Italijanska šarlota od jabuka. Kolač koji se topi u ustima!

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *