Чоколадна торта со кокос која не се пече – неодолив десерт кој вреди да се проба!

Оваа сочна и зачинета чоколадна торта од кокос е едноставна за правење и има кокос за подобрување на богатиот чоколаден вкус.

СОСТОЈКИ
Колачиња од 100g какао
20гр путер
20g какао
2 лажици млеко

250g маскарпоне сирење
2 лажици шеќер во прав
100гр снегулки од кокос

250 гр маскарпоне
1 лажица крем од лешник

50g крем
50g чоколадо

Постапка


Мелете ги трошките од колачињата со какаото, путерот и млекото. Ставете го првиот слој на тортата во калапот.
Измешајте ги маскарпонето, шеќерот во прав и кокосовите снегулки. Поставете го вториот слој.
Маскарпонето се меша со крем од лешник и ставете го третиот слој.
Кремот се меша со чоколадо. Се топи во микробранова печка. Гответе ганаш и истурете во четвртиот слој. Се лади 2 часа.

video.cookist.com

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *