Јаболката е спас за проблеми со желудникот: Лекува запек и диареја, само се јаде поинаку!

Иако делува парадоксално, прочитајте на кој начин јаболките можат да помогнат кај два спротвиставени здравствени проблеми!

Јаболката е богата со витамини, минерали, растителни влакна и има корисен ефект врз метаболизмот и здравјето во целина.

Тaa е полнa со хранливи материи, содржи малку калории и со право се смета за едно од најздравите плодови во светот.

Докажано е дека помага при губење на тежината, го намалува ризикот од дијабетес, го штити срцето, го намалува нивото на холестерол и е одлично за правилно функционирање на дигестивниот систем.

Секој од нас може да наиде на дијареја и запек (запек) во нашите животи, две спротивставени нарушувања на дигестивниот систем.

Тоа се јаболката, кои можат да ви помогнат со овие здравствени проблеми. Единствената разлика е во начинот на консумирање.

Вас дури и нема да ви треба лекар: Две јаболка на ден можат да ви го спасат животот, еве како!

Диареа

Јаболкото помага во борбата со диареа, но не онака како што го јадеме.

Растворливото влакно има конзистентност на гел во столицата и го успорува варењето на храната, што е корисно за оние кои имаат диареја. Овие влакна се наоѓаат во “месото” на јаболкото, а кората треба да се отстрани.

Најдобро е да го изрендате и да оставите да отстои околу еден час.

Јадете го и ќе видите како ова корисно овошје ќе ви го смири стомакот.

foto: Shutterstock

Запек

Ако имате проблеми со запек, тогаш јаболкото треба да се јаде со кора.

Нерастворливи влакна се наоѓаат веднаш во нејзината кора и помагаат столицата побрзо да минува низ цревата и да го поттикне нивното празнење.

Една американска студија открила дека жените кои редовно јадат јаболка имаат 13 до 22 проценти помалку проблеми со запек отколку жените кои не ги консумираат.

Јаболката се исто така богати со пектин влакна, што има амфотерично дејство.

Ако го сторивте тоа порано, не сте во право: Никогаш не фрлајте ја кора од јаболка!

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *