Не купувајте лимони повеќе. Еве како да израснете бескраен извор на лимони дома!

Лимоните се меѓу најздравите плодови на Земјата, и покрај нивниот свеж и вкусен вкус и сок, тие го подобруваат нашето здравје на различни начини.

Лимоните се неверојатно богати со витамин Ц, така што го зајакнуваат имунолошкиот систем, се борат со обичните настинки и грип и ги третираат условите на кожата. Покрај тоа, тие го спречуваат формирањето на бубрежни камења, борбата против воспаление, олеснување на болката поради остеоартритис и ревматоиден артритис и спречување на слободно радикално оштетување.

Лимоните се со ниско ниво на калории, со високо ниво на влакна и имаат импресивен прехранбен профил. Имено, еден излупен лимон содржи:

24 калории
7,8 грама јаглени хидрати
0,9 грам протеин
0,3 грама масти
2,4 грама диетални влакна
44,5 милиграми витамин Ц (74 проценти ДВ)
116 милиграми калиум (3 проценти ДВ)
0,5 милиграма железо (3 проценти ДВ)
0,1 милиграми витамин Б6 (3 проценти ДВ)
Лимоните исто така се богати со фолна киселина, магнезиум, бакар, калциум, тиамин и пантотенска киселина.

Лимонската киселина во овие плодови помага во варењето и ги раствора камењата во бубрезите, додека аскорбинската киселина е природен антиоксиданс што го спречува скорбутот. Лимоните, исто така, содржат и други антиоксиданти како β-каротените, бета-криптооксантин, зеаксантин, лутеин и витамин А, кои промовираат здрава кожа, визија и мукозни мембрани. Телото има потреба од пантотенска киселина и фолати, но може да ги изведе само од извори надвор од телото.

Затоа, не би било ли добро да имате лимони при рака кога сакате? Само научете како да ги одгледувате дома од едно семе и ќе имате бесконечна набавка на овие здрави плодови!

Се што ви треба е следново:
Лимон
Потопена почва
Пот / сад
Светлина или сончево подрачје
Фолија (дишечка)

Инструкции:

Ставете ја потисната почва во кофа, и измешајте ја со вода за да го натопите. Потоа, пополнете го контејнерот со тоа, но внимавајте да оставите една педа на просторот под раб.

Отворете го лимонот и извадете семе. Извадете го семето за да се отстрани месото, но треба да остане влажно. Засади го околу половина инч под земја.

Користете сад за напојување  и наводнете го, но бидете сигурни дека тоа не е премногу влажно.

Потоа, покријте ја кофата со дишечката пластика и ставете го садот во топол и сончев дел.

По една или две недели, ќе забележите дека почна да никнува. Отстранете го пластичниот капак и преместете го на топло место, но не и директно изложено на сончева светлина.

Кога лимоновото дрво е младо, постојано одржувајте ја својата почва, но контејнерот треба да има дренажни дупки. На лимоновото дрво му е потребно најмалку осум часа директна сончева светлина дневно. Доколку е потребно, додадете ѓубриво и пресадете го во поголем контејнер како што расте. Ако е премногу голем, можете да го преместите во дворот, балкон или пред тремот.

Потоа, едноставно уживајте во неверојатен вкус на лимоните што ги носат дома!

4 коментари

    1. Normalno 10-15 godini od seme do plod… neznam zosto ne reklamiraat za da se izvadat stebla so kalemenje ili ‘inki’ mnogu e pobrzo i znaes kakov kvaliteton na plod ke dobies, od seme zafateno rastenie neznaes sto ke bide zaradi sto toa zavisi od koja vrsta citrus rastenie e isprasheno cveketo/cutot….

      1. Точно, постот нема врска а преводот е ужасен. Најголемиот пропуст е пропагорање влажна земја/хумус во која екстемно брзо заболуваат корењата од габична инфекција, башка аргумите растат толку бавно што е тотална лудост да чекаш плодови од семки. Од Левидиа расадникот земав турски увоз на декларацијата пишува 5 годишни а големи се 30-100цм макс. Е сеа шо беа удавени во вода за да скапуваат уште таму, е друг проблем од простутилук.

  1. Jas kupiv limonovo steblo bese so cvet ama zavrza samo tri limoncinja i po izvesno vreme mu padnaaa . A cveta sekoj mesec samo ne gi zadrzuva . Ve molam za pouka sto da napravam za da gi zadrzi bar edno da se raduvam .Sega faka medovina ili mu se lepat lisjata ve molam za pouka. Vi blagodaram

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *