Сода бикарбона во градината: Цветовите се бујни, полжавите бегаат, почвата се чисти

Веројатно во куќата имате неколку вреќи со сода бикарбона, кои зафаќаат простор и сте заборавиле. Ова бело богатство не треба да стои недопрено, вели Стил.

Сода бикарбонa се користи со векови за да помогне да се исчисти вашиот дом, да се дезинфицира како прва помош за убавина и здравје, но дали знаевте дека може да се користи како помош во градината ?

1. Натриум бикарбонат наместо пестицид

За борба против штетниците, сода бикарбоната е 100 пати поефикасна и подобра од пестицидите. Можете да создадете органски пестициден спреј кој може да убие инсекти кои ги оштетуваат растенијата, како што се пајаци, без да бидат наведени како корисни инсекти за нас и за нашата планета.

Измешајте лажица сода за печење, една третина од чаша маслиново масло и една чаша вода. Добро се меша оваа комбинација, така што сода бикарбона е добро растворен, па стави сè во распрскувач и напрскај ги растенијата.

Ако се занимавате со габични растителни болести, прскајте ги со ова решение секои два дена се додека не се излечи билката. Користете го овој спреј на рози, на винова лоза и на грозје кога ќе се појави плодот.

За да ги одбиете инсектите, направете спреј со лажичка маслиново масло, лажичка сода за печење и неколку капки течен сапун и разредете го сето тоа во 5 литри вода.

Прскајте ја течноста еднаш на секои три дена за да ги спречите инсектите да го уништат зеленчукот.

Ако имате проблем со мравките, можете да ги уништите во нивниот извор со комбинација на сода бикарбона, шеќер и оцет. Едноставно додадете пет лажички шеќер во прав во садот и измешајте ги со сода бикарбона. Не користете кристален шеќер, туку само во прав, бидејќи мравките се доволно паметни за да разликуваат сода од шеќер.

Кога би јаделе јадења со сода бикарбона измешани со шеќер, тоа ќе ги уништи. За да бидете сигурни дека сте ги убиле сите мравки, земи  јаболков оцет во распрскувачот и испраскајте го патот на мравките. Ова сигурно ќе ги убие, бидејќи оцетот содржи фунгицид кој е смртоносен за мравките.

Поубави цвеќиња со сода бикарбона

За цвеќиња кои растат само во алкална почва, како што се хортензија, бегонии и гераниуми, може да ги поттикнете уште повеќе да цветаат со помош на сода бикарбона. Само растопете малку сода бикарбона пред да го навадете цвеќето со тоа.

Ако сакате хортензиите да траат подолго во вашата вазна во куќата, сторете го истото. Изметете ја бикарбоната во вода, па ставете ги хортензиите во оваа комбинација.

Направете доматите да бидат слатки како јаболка

Едноставно намалете ја кислеоста на почвата околу доматите, така што ќе посипате сода во почвата. Ова ќе ги направи доматите да изгледаат слатки и полни со вкус.

Подмладете ги растенијата

Натриум бикарбонатот има способност да ги обнови растенијата. По третманот со сода бикарбона, цвеќињата ќе цветаат и ќе цветаат како никогаш порано. Едноставно направете воден раствор со сода бикарбона и малку морска сол (во пет литри вода, растворајте лажичка сода за пециво и лажица морска сол). Со оваа комбинација вадете ги растенијата, живата ограда и сè што сакате да растете …

Го убива плевелот

Можете да го уништите тој плевел што не сакате да расте околу куќата со сода бикарбона. Навадете го добро, а потоа истурете многу бикарбона на него. Бидете сигурни дека не го ставате директно на растенијата што ги сакате, бидејќи може да го запалат растението во коренот.

Ги убива црвите на зелка, карфиол или брокула

Измешајте еднакво бикарбонат и брашно, а потоа со таа смеса посипете ја зелката, карфиолот или брокулата. Црвите кога ќе почувствуваат сода бикарбонат, умираат истиот ден.

One comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *