Прекрасни работи се случуваат во вашето тело кога ќе престанете да пиете алкохол 28 дена!

За жал, многу луѓе не можат да чекаат да излезат повторно и да се опиваат, нo вистината е дека алкохолот е отров кој ги оштетува сите органи на телото.

Со прекумерната потрошувачка на алкохол може сериозно да го оштети здравјето, а еве кои делови од телото се погодени:

Црн дроб: Црниот дроб е сериозно оштетен со употребата на алкохол и може да стане воспален, што доведува до лузни и цироза, како и алкохолен хепатитис, масни заболувања на црниот дроб или рак на црниот дроб.

Централен нервен систем: Мозокот кој е длабоко зафатен со консумирање алкохол,може да предизвика губење на меморијата како деменција, затемнување, депресија итн.

Циркулаторниот систем: премногу алкохол може да предизвика висок крвен притисок, нередовно отчукување на срцето, проблеми со пумпање на крв низ телото, згрутчување на крвта, мозочен удар, кардиомиопатија, срцев удар, други срцеви заболувања и тешкотии во дишењето.

Дигестивниот систем: Прекумерното користење на алкохол може да ја разгори поставата на стомакот, предизвикувајќи варење или гадење, како и зголемен ризик од чиреви, хроничен  гастритис

Панкреас: Абнормалното активирање на стомачните ензими може да го разгори панкреасот и да предизвика панкреатитис

Скелетот и мускулите: Губењето на хранливи материи води кон остеопороза и остеоартритис, како и зголемен ризик од фрактури на коските и слаби мускули.

Имунолошки систем: ја намалува природната одбрана во имунолошкиот систем и прави склоност кон заразни болести, вклучувајќи пневмонија или туберкулоза

Репродуктивно здравје: Премногу алкохол може да предизвика репродуктивни проблеми, од еректилна дисфункција до нередовна менструација, неплодност, предвремено породување, спонтан абортус, раѓање на мртво дете или имање на дете со синдром на фетален алкохол (FAS)

Според една неодамнешна студија, просечен консумент пие 9,5 литри алкохол годишно, а овој број се зголемува во случај на луѓе кои пијат кога се дружат со пријатели или по стресен ден на работа.

Од друга страна, луѓето кои се држат настрана од алкохол очигледно уживаат бројни придобивки. Група доброволци се откажаа од пиење алкохол за 28 дена и ги документираа ефектите од нивниот експеримент. Пред сè, нивниот физички изглед се променил.

1 Недела : Зголемен апетит и желба за шеќер

Кога пијат, многу луѓе ја чувствуваат потребата за многу храна, особено доцна во ноќта. Ако не пиете алкохол, вашиот апетит ќе се зголеми на почетокот и ќе се соочите со желба за шеќер, но тоа ќе се промени по еден месец. Исто така, волонтерите имаа пад во нивото на шеќер во крвта, спиеја лошо и доживеаја главоболки.

2 Недела : Подобро спиење и целокупното здравје

Во текот на втората недела, работите станаа подобри. Нивниот сон се подобри, изгледаше поздраво, а темните кругови околу очите исчезнаа. Покрај тоа, нивното чувство за мирис и вкус се подобри, како и функцијата на уринарниот тракт. Производството на пониски плунки исто така ја зајакна забната глеѓ и го намали ризикот од кариес.

3 Недела : Подобрување на целокупното здравје

Човечкиот црн дроб се обновува во рок од три недели, па така кожата на волонтерите се подобри, нивните брчки исчезнаа со подобрувањето на циркулацијата и нивното варење се подобри.

4 Недела : Понизок ризик од кардиоваскуларни болести / Висока доверба и подобра ментална состојба

Во текот на минатата недела, некои волонтери го намалиле  ризикот од кардиоваскуларни заболувања бил намален и нивниот висок крвен притисок бил намален. Исто така, тие станаа посигурни и нивниот мозок почна да работи поефикасно.

Резултатите од истражувањето спроведено од страна на Кралската слободна болница објавено во британскиот медицински журнал покажа дека оставањето на алкохолот за еден месец:

Го намалува крвниот притисок и нивото на холестерол
Доведува до губење на тежината
Го подобрува спиењето
Го намалува ризикот од болести
Ги намалува протеините во крвта (заштита од рак)
Заштедува многу пари
Затоа, придобивките што ги доживува по оставањето на пиењето се бројни. Според експертите на alcoholchange.org, потребни се три недели за да се прекине навиката, така што земањето еден месец за да ги видите промените дефинитивно ќе ве убеди дека никогаш нема да се вратите на алкохолот.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *