Оваа 104-годишна италијанка го победи коронавирусот!

Една 104-годишна италијанка се опорави од коронавирусот – што ја прави најстарата позната преживеанa во светот, според извештајот.

Ада Занусо позитивно се тестирала з откако се разболила во март во старечки дом во Биела каде починале 20 постари жители, пренесува Sun.

Занусо – кој исто така ја преживеалa пандемијата на шпанскиот грип од 1918 година – „сега се опорави добро“, изјави еден од нејзините четворица сина, за весникот Велика Британија.

„Лекарите мислат дека таа е најстарата личност во светот која се опоравува“, рече тој

Нејзиниот лекар, Карла Фурно Маркес, изјави за весникот во Велика Британија дека Занусо „не изгубилa ништо од својата луцидност и интелигенција“ во борбата против болеста што ја проследи со повраќање, трескавост и борба за здив.

„Таа се крена и не е во кревет и може да оди до столот“, рече Марчес.

„Нејзиното закрепнување е голема радост за нас и знак на добра надеж за сите што страдаат во овие тешки денови“, рече лекарот.

Претходно овој месец, ветеранот од Втората светска војна во Орегон, Вилијам „Бил“ Лапсчис, „се сметаше за обновен од СОВИД-19“ само на време за да го прослави својот 104-ти роденден минатата среда.

Две 103-годишни жени – една во Кина, а другата во Иран – исто така, наводно, преживеале инфекции.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *