Холивудската суперѕвезда Киану Ривс тајно финансирала безбројни детски болници

Кога станува збор за Кијану Ривс, тој е најпознат како една од најскромните и љубезни филмски ѕвезди во Холивуд. 53-годишниот актер, кој е добро познат по своите улоги во блокбастер филмови, вклучувајќи ги Матрикс, Брзина и Џон Вик, не е оној кој се фали за неговите успеси и слава. Значи, не е изненадување кога претходно оваа година, беше откриено дека холивудската ѕвезда тајно финансира безброј детски болници.

Значи, само во случај да ви требаше уште една причина за љубовта на Кијану – не гледајте повеќе! Матрикс ѕвездата има повеќе од десет години приватна добротворна фондација која финансира детски болници и истражувањa на ракот.

Во 1990-тите, на најмладата сестра на Реве, Ким била дијагностицирана леукемија. Иако Киану Ривс беше примарен чувар на неговата сестра, таа се бореше со нејзината болест една деценија пред да излезе во ремисија. За време на битката на неговата помлада сестра со рак, Киану Ривс не само што ја основа својата сопствена фондација во нејзина чест, туку и донираше на неколку добротворни организации за борба против ракот, додека секако не се поврза со неговото име.

Фондацијата што ја создаде бараше финансирање за истражување на ракот, а истовремено ги поддржуваше и детските одделенија и детските болници. Во 2009 година, Ривс изјави за “Ladies ‘Home Journal”, “Имам приватна фондација која трае пет или шест години, и помага во помагањето на неколку детски болници и истражувања за рак. Не сакам да го прикачам моето име на тоа, туку само нека фондацијата го направи она што го прави. ”

Се чини дека Киану е исто толку кул како и специјалните ефекти што ги гледате во Matrix, а неговите подароци одат подлабоко од неговата страст и талент на големиот екран. Мислам дека сите ние можеме да се согласиме дека неговите постојани и дарежливи врати на заедниците во близина и далеку го прави достоен да биде крунисан како таен тивок херој.

 

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *