Чај од ѓумбир: ги раствора камењата во бубрезите, го чисти црниот дроб и ја намалува болката во зглобовите – рецепт

Луѓето ги препознавале и ценеле неверојатните особини на ѓумбир со векови. Тој е богат извор на бројни хранливи материи и нуди моќни антибактериски, антивирусни, антипаразитни и антиинфламаторни ефекти.

Здравствените придобивки на ѓумбирот во голема мера се должат на неговите антиоксиданти, антиинфламаторните својства и содржината на терапевтски соединенија како што се гингионел, шогоал, парадол и зингерон.

Достапен е во свежа, сува, капсула и сок, коренот на ѓумбирот е лесен за додавање во исхраната и може да има трајно влијание врз речиси секој аспект на здравјето.

Тој е еден од најбогатите извори на витамин Ц, а исто така и во магнезиум и други минерали, го зајакнува имуниот систем, помага во варењето, ја ублажува болката, го чисти црниот дроб и третира астма и кардиоваскуларни заболувања.

Чајот од ѓумбир е еден од најдобрите начини за искористување на сите овие придобивки, а неговата редовна потрошувачка поттикнува:

Зајакнување на имуниот систем – Тој е богат со антиоксиданти и на тој начин го зајакнува имунолошкиот систем.

Борба против воспаление – силните антиинфламаторни својства ја ублажуваат болката во мускулите и зглобовите.

Подобрување на циркулацијата на крвта – го спречува затнувањето на артериите, ја зголемува циркулацијата на крвта и го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Олеснување на гадење – Тоа е еден од најдобрите начини за лекување гадење и повраќање.

Борба против респираторните проблеми – го ублажува застојот и ги третира алергиите на животната средина.

Подобрување на ефикасноста на желудникот-чај од црн дроб помага во варењето, помага во апсорпцијата на храната и спречува надуеност

Олеснување на стресот – неговите лековити способности го олеснуваат стресот и ја намалуваат напнатоста.

Олеснување на менструалната непријатност – Ги релаксира мускулите и на тој начин ги смирува менструалните грчеви

Покрај тоа, редовниот внес ќе го намали ризикот од мозочни удари, ќе го исчисти црниот дроб, ќе ги олесни главоболките, ќе го спречи ракот и ќе ги раствори бубрежните камења.

Еве како да го подготвите:

Состојки:

1/4 кафена лажичка ѓумбир
1/4 кафена лажичка куркума
1 чаша вода
Кокосово млеко
Органски мед
Инструкции:

Загрејте ја водата, и веднаш штом ќе почне да врие, додадете ѓумбир и куркума. Оставете да ја вриете 10 минути, и кокосовото млеко. Засладете го  со мед и уживајте!

One comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *