Ова се случаевите кога телото ве моли да му помогнете, а вие го занемарувате!

Човечкото тело е сложен механизам со многу процеси кои честопати дејствуваат независно. Кога нешто не е во ред со телото, ние го чувствуваме тоа.

Но и покрај тоа многу луѓе не обрнуваат внимание на знаците кои им ги дава телото, и потоа за жал е многу доцна да го направат тоа.

Ова се 10 знаци кои не треба да ги игнорирате:

Сува кожа

сувата кожа е недостаток на витамин Е и неопходно е да се лекувате навреме. Јадете повеќе бадеми, семки, растително масло, спанаќ, риба и јајца за да го зголемите витаминот Е во телото.

Слаба коса и нокти

Овој проблем најчесто се јавува како недостаток на калциум и витамин Д во телото. За да го надминете овој проблем треба да јадете повеќе зеленчук како компир и брокула, да пиете кравјо млеко кисело и пресно, да јадете повеќе пченица.

Ви се јаде слатко

Кога нервниот систем ви е истоштен, имате потреба од енергија и ви се јаде слатко. Тоа не значи дека е неопходно одма да земете да јадете чоколадо, но можете да каснете мед или темна чоколада за да си го намалите апетитот за слатко.

Желба за кисела храна

Ако вашето тело добие желба за кисела храна, најверојатно имате проблем со црниот дроб или жолчниот меур кои што се активираат при кисела храна. За да го решите тој проблем, хранете се повеќе со лимон и боровинки.

Глад за морска храна

Апетитот кон морска храна е недостаток на јод кој може да се реши со консумација на риба и јодирана сол.

Крварење на непцата

Крварењето на непцата често е недостаток на витамин Ц, затоа потребно е да јадете повеќе зелка, брокула, киви, јагоди, домати, грав и папаја секој ден.

Глад за солена  храна

Доколку ви се јаде солена храна, тоа е знак за воспаление или инфекција на половиот систем или на уринарниот систем.

Раздразнетост, грчеви во ногата, лош сон

Овој проблем се јавува како недостаток на калиум и магнезиум во организмот. За да го зајакнете нивното ниво јадете повеќе јатки, спанаќ, ленено семе, сончогледови семки и бадеми.

Сува кожа на лактите

Ако забележете дека имате многу сува кожа на лактите , тоа е знак за недостаток на витамин А и Б. Додадете си во исхраната повеќе тикви, портокали и  кајсии за да го решите тој проблем.

Сирова храна

Доколку ви се јаде сирова храна, можете да го смирите стомакот со помош на сирови плодови и зеленчук.

Доколку овие информации ви се корисни, споделете ги со пријателите и роднините за да помогнете некому.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *