Збогувајте се со болките во зглобовите за 1 час со овие “облози од зелка”!

Некои деца може на зелката гледаат со гадење, но зелката е прекрасна храна. Пакувана со анти-канцерогени својства, богата со витамини Ц и Б6, со ниски калории и ефикасно антиинфламаторно дејство, зелката е добра вечера која се шири низ светот со векови. Интересно, Русија има највисока годишна потрошувачка на зелка по глава на жител во светот.

Но, дали знаевте? Зелка исто така може да ја ублажи болката во зглобовите!

Лесни облоги на зелка може да го намалат отокот и да ја олеснат хроничната болка. Тие исто така може да се користат за лекување на потешки болки предизвикани од артритис и спортски повреди. Тоа е лесен рецепт: нема потреба од кулинарски вештини. Следете ги упатствата подолу за лекување со зелка што целото семејство може да го користи.

Ќе ви требаат:

Зелка (по можност црвена зелка)
Алуминиумска фолија
Даска за сечење
Сукало (ако немате, може да биде доволна лименска конзерва или шише за вино!)
Шпорет

Инструкции:

Измијте ја зелката добро, а потоа исечете го стеблото. Ставете голем лист од зелка (по еден облог) на вашата даска за сечење и “измесете ја” со сукалото за да ги извадите соковите.
Завртете го листот во алуминиумска фолија и внимателно загрејте го во рерната на ниско поставување за 2-3 минути. Потоа, ставете го листот врз погодената површина на кожата и цврсто врзете ја со лента  завој или газа. Чувајте го облогот на зелка на кожата еден час. Ако не покажете никаква чувствителност на кожата, облогот со зелка може да се остави и преку ноќ.
Повторувајте го овој процес неколку пати секој ден, користејќи нов зелен лист секој пат. Антивоспалителните својства на црвената зелка нежно ќе ги ублажат болките во зглобовите. Дали знаете некој со алергија на зелка? Тоа не е вообичаено! Меѓутоа, ако забележите несакани ефекти, веднаш отстранете ја зелката.
Облозите исто така може да се употребуваат и за студено: едноставно флаширајте ја зелката наместо да го загревате во рерната и на истиот начин да ја врезете на кожата.

Споделете го овој напис и многумина да дознаат за лековитата моќ на мајката природа!

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *