Погрижете се за кожата на лицето и отстранете ги брчките со сода!

Сите купуваме различни видови и марки на продукти за лице, да ја подобриме еластичноста на кожата, да го спречиме стареењето и да ги отстраниме брчките, темни дамки и акните.

Повеќето од продуктите се премногу скапи и не ги даваат саканите резултати. За среќа, има многу естетски и ефективни начини за подобрување на кожата на лицето и други кожни проблеми.

Содата за леб, (сода бикарбона) е моќен антиоксидант, антибиотик и противвоспалително средство, ги елиминира бактериите, воспоставува рамнотежа на кожата и детоскицира.

Содата ексфолира и го намалува количеството на маснотии. Тоа може да помогне во намалување на комедоните ( запушени фоликули на влакната на кожата, како и акните и белите точки), но исто така може и да ја исуши кожата и да ја промени нејзината  pH вредност и да ја направи почувствителна.

Еве како да направите природен крем за лице, кој лекува многу кожни проблеми.

Состојки:

-сода за леб

-јаболков оцет

-1/2 лимон

-1/2 чаша вода

Истурете го лимонот во чашата со вода и додадете ги останатите состојки. Измешајте добро и нанесете ја маската на лицето. Оставете да дејствува преку ноќта и утрото измијте го лицето со студена вода.

One comment

  1. Da go procitav receptot za kozats ns liceto! no moram da vi kazam deka ne mi e dovolno jasno kolku treba da stavam bakim prasak ili soda za leb! dali celo paketce ili edna lazica ili lazicka, Kolku kolicinski jabolkov ocet ostanatoto e definirano. Koga prepopracuvate soda bikarbona za leb verojatno mislite prasokot za pecivo! I rtoa ne e definirano od vasa strana. MNOGU BI SAKALA DA GO NAORFAVAM OVOJ KREM NO VE MOLAM DA BIDETE KONKRETNI SO SEKOJ PRODUKT KOJ TREBA I KOLKU TREBA DA SE STAVI. pRWEKRASNO BI BILO DA SE IMA REZULTATI NA PROBLEMATICNATA KOZA NA LICETO OSOBENO ZA POVOZRASNITE ZENI! BLAGODARAM NA ODGOVOROT
    Kristina

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *