Пијте го овој напиток со ѓумбир секое утро на празен стомак и очекувајте фантастични резултати

Ако не сте слушнале за ѓумбир-вода, тогаш не сте слушнале за еден од најефикасните начини за зајакнување на вашето здравје на вкусен и природен начин!

Бројни студии ги потврдија неверојатните здравствени придобивки на ѓумбирот, и овој пијалок е вкусен и освежувачки начин да ги уживате.

Тоа им помага на варење, го спречува гадењето во текот на бременоста, а неговата висока антиоксидантна содржина спречува вртоглавица, чести настинки и грип.

Потрошувачката на ѓумбирска вода е докажана да помогне во спречувањето на срцеви заболувања. Овој корисен корен ги намалува нивоата на холестерол во ЛДЛ, холестеролот со ниска густина, или лошиот холестерол.

Состојбата на покачени нивоа на ЛДЛ-холестеролот е позната како атеросклероза, која е болест каде што плаката се акумулира во артериите и ги стврднува.

Истражувачите откриле дека ѓумбирот може да биде исто толку ефикасен како ибупрофен, кој е популарен нестероиден антиинфламаторни лекови, најчесто се зема за смирување на болката и предизвикува апсолутно никакви несакани ефекти.

Иако ибупрофен предизвикува оштетување на желудникот и цревата, ѓумбирската вода ги смирува менструалните грчеви, ја олеснува болката во колената и ги олеснува симптомите на остеоартритисот.

Антиоксидантите кај ѓумбирот, исто така, се покажа дека се способни да се борат против ракот, бидејќи тие можат да го потиснат про-воспалителниот TNF-α, или инаку познат како фактор на туморска некроза алфа.

Тоа всушност е протеин кој сигнализира клетки кој игра улога во воспалението низ телото. И покрај ракот, тој е исто така поврзан со депресија, Алцхајмерова болест, депресија, воспалителна болест на цревата и псоријаза.

Оттука, бидејќи ѓумбирот ефикасно го потиснува овој протеин, тој е способен да ги спречи и лекува овие болести.

Затоа, подгответе го овој здрав пијалак и оптимизирајте го вашето здравје!

Ѓумбир-вода рецепт:

Состојки

1-2 инчи на свеж ѓумбир корен

Сок од ½ лимон

2 -3 чаши вода

Суровини мед

Инструкции:

Изрендајте го ѓумбировиот корен во сад и додадете вода и сок од лимон. На крајот, засладете го со мед. Оставете го 5 минути, мешајќи повремено и ставете го во чаша.

Можете да ја испиете ѓумбирската вода додека е млака или ладна, во текот на целиот ден.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *