10 причини поради кои не ослабнувате!

Се обидувате да изгубите тежина што е можно поефикасно и брзо, но ништо не функционира. Мислите дека сте ги опфатиле сите основи како што се отстранување на брза храна, намалување на внесот на маснотии и прескокнување на десертот. Но, сега почнувате да мислите дека можеби правите нешто лошо. Можеби имате точни претпоставки.

Губењето на телесната тежина трае повеќе од само напуштање на неколку лоши навики тука и таму. Тоа е интензивна обврска која бара многу истражувања. Губењето на тежината, исто така, бара од вас да направите добар, реконструктивен поглед на начинот на кој живеете. Дали имате доволно сон? Дали пиете многу вода? Колку овошје и зеленчук консумирате секој ден?

Ќе бидете среќни да дознаете дека постојат квантитативни и квалитативни количини на истражувања посветени на разбивањето на кои лоши навики  влијаат на начинот на кој ние качуваме или губиме телесна тежина.

Значи, ако сте на пат да изгубите тежина, погледнете ги овие 10 лоши навики што може да ве забават:

1. Јадењето доцна во ноќта. Сте имале долг ден на работа и сега е време да легнете во кревет и да гледате телевизија. Размислувате за вашите омилени закуски и брза храна размислувајќи дека е во ред да се направи затоа што не јадевте нешто нездраво во текот на денот.

Погрешно. Кога јадете пред да заспиете, го полните вашето тело со храна која ќе се метаболизира многу бавно, што ќе резултира со зголемување на телесната тежина. Ако ви треба закуска, изберете овошје или нискокалорична храна.

2. Лоши навики за спиење. Легнувањето многу доцна, со непредвидлив распоред за спиење, будење во различни часови секој ден … ова се само некои од работите што можат да влијаат на вашите цели за губење на тежината.

3huffpost
Студиите покажаа дека нарушувањата на спиењето можат да влијаат на рамнотежата на  хормоните за аптетит, што е поврзано со износот на глад што го чувствуваме во текот на денот. Исто така, луѓето кои се лишени од сон имаат 55% поголема веројатност да добијат тежина од оние кои сериозно ги земаат своите модели на спиење.

3.Вие јадете само “ниски маснотии”. Ова може да биде збунувачки и контрапродуктивно за губење на тежината. Храната што е означена како “ниски маснотии” ви заштедува само неколку калории и ви дава непотребен шеќер.

Маснотиите се  неопходни, па се што треба да направите е да изберете здрави оние кои нема да се складираат во телото. Добри, природни и здрави масти може да се најдат во авокадо, ореви, цели јајца и полномасен јогурт.

4. Јадење премногу брзо. Кога мајка ви ве тераше да јадете премногу брзо, тоа беше затоа што сакала да пораснете со добри манири. Сега, науката покажа дека е подобро да се јаде побавно.

 Една студија од Универзитетот на Род Ајленд покажа дека оние кои јадат полека консумираат ⅓ од она што побрзо јадат. Размислете на овој начин: Потребни се 20 минути за стомакот да му каже на вашиот мозок дека е полн.

5. Седентаризам. Тоа е најочигледен дел од советот кога станува збор за губење на тежината:движење. Може да мислите дека можете да изгубите тежина само со менување на начинот на јадење, но ова е најспориот пат до целта.

Всушност, има многу наука за да се поткрепи непобитнит факт дека луѓето кои добро јадат и редовно вежбаат се мајстори во одржување на тежината. Нема друг начин освен овој.

6. Прескокнување на појадок (или прескокнување на некој оброк). Логично, претпоставувате дека прескокнувањето на оброците значи помалку храна и затоа е помала тежината. Оваа претпоставка е погрешна поради неколку причини.

Кога редовно прескокнувате оброци, вашиот метаболизам се забавува. Ова ве дава веројатност да се прејадете на крајот од денот. 

7. Јадете од големи чинии. Истражувањата покажаа дека над 90% од дебелите луѓе се одлучуват за поголеми чинии кога нарачуваат храна. Тоа е прилично јасно: повеќе храна е еднаква на повисока калорична доза.

Значи, следниот пат кога ќе направите храна или нарачате нешто, побарајте мала чинија. Ако не сте задоволни 20 минути по јадење, секогаш можете да се вратите за повеќе.

8. Вие не пиете вода. Ако вашиот главен извор за гаснење на жедта е пијалок кој е газиран или има силен сладок вкус, тогаш нема да изгубите тежина. Само пиењето две чаши сок на ден  ги зголемува вашите шанси за зголемување на тежина за 33% проценти.

Една студија од Универзитетот во Јута открила дека луѓето кои пијат две чаши вода пред секој оброк изгубиле 30% повеќе тежина од оние што не пиеле.

9. ЈАдење од стрес или вознемиреност. Изворот на прејадување може да биде емотивен. Обидете се да  набљудувате кога ќе јадете закуски и проверете дали постои врска со тоа како се чувствувате.

Универзитетот во Алабама покажа дека луѓето кои јадат кога биле под стрес или анксиозност имале 13 пати поголеми шанси да имаат прекумерна тежина. Обидете се да создадете друга навика, освен јадењето кога стресот и вознемиреноста ќе удрат, како да одите на прошетка, вода за пиење или мастика за џвакање

10. Вие пиете алкохол. Кога го отсекувате внесот на алкохол, почнуваат да се случуваат неверојатни работи. Дали знаевте дека алкохолот ви дава двојно повеќе калории како протеините и јаглехидратите ? Не само тоа, овие алкохолни калории се исто така празни со хранлива вредност.

18

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *