10 најмоќни природни антибиотици познати како народни лекови!

Антибиотиците ни помагаат да се излекуваме од многу инфекции и болести но многу често некои бактерии стануваат резистентни на некои антибиотици, во последните години се соочуваме со проблем при што микроорганизмите се адаптираат на нашите техники и антибиотици и нив ги нарекуваме „супербактерии“.

Колку што нашата техника за убивање на бактерии во нашето тело се повеќе се развива, толку повеќе и нивната борба да се борат со тоа станува посилна.

Многу луѓе сега се свртуваат кон природни антибиотици за да се борат со  поблаги инфекции но  така може да  се ограничува ширењето на спектарот на отпорноста на антибиотици. За да го направите тоа правилно, сепак,  важно е  да се разбере кои се видовите на антибиотици и каква функција тие имаат

Избор на природен антибиотик

Антибиотиците можат да се борат против бактерии, габи и некои  паразити , но не и вируси. Тоа е причината зошто докторите нема да ви препишат антибиотици за вирусна инфекција или грип. На ист начин, вие не треба да се обидете да ги користите природните антибиотици за да се борите со вируси – тие едноставно нема да направат ништо. Природните антибиотици можат да бидат поделени во антибактериски и антифунгални лекови. Додека медицински антибиотици обично се дизајнирани да и за обете, разноликата природа обично има прилично специфични функции.

Пробајте да зборува со вашиот лекар за тоа што е соодветно да помогне во лекувањето на  вашата одредена здравствена состојба и кој вид на природен антибиотик. Оваа информација не е наменета да биде замена за професионален медицински совет, дијагноза или третман. Секогаш барајте совет од вашиот лекар или друго квалификувано медицинско лице со било какви прашања во врска со вашата здравствена состојба и / или сегашни лекови. Не ги игнорирајте професионалните медицински совети или одложувајте да барате совет или третман поради нешто што го прочивте  тука.

Природни антибактериски антибиотици

антибактериските природни антибиотици се користат против E. Coli или Salmonella, H. pylori, ушни инфекции, стрептокока во грло или инфекции на рани.

 • Јаболков оцет
 • Екстракт од ѓумбир
 • Кромид
 • Рен
 • Хабанеро пиперки
 • Куркума
 • Лук
 • Сиров мед
 • Есенцијално масло од оригано

  Природни антимикотици

  Антимикотиците се користат против Candida albicans прекумерен раст, микоза, осип на кожата или габична инфекција.

  Ехинацеа корен екстракт
  Јаболков оцет
  екстракт од ѓумбир
  Куркума ()
  Суров мед екстракт
  За третман на одредена состојба, овие состојки се обично достапни во исхраната или во форма на тинктура. Гледајте вашиот лекар да ви ја даде вистинската доза. Вие исто така може да ги јадете сите овие преку природна храна на дневна основа за да ви  помогне со превенција.

Извор:theheartysoul.com

 

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *