Девојка (9) го победи ракот и реши да направи нешто прекрасно за болните од рак

Девојчето го победи ракот и реши да направи нешто прекрасно за болните од рак. Нејзината приказна инспирираше милиони луѓе.

На 9-годишната Роуз Евенсон од Минесота и бил дијагностициран рак на бубрезите и белите дробови во четврта фаза како мало дете. По третманот и лековите за рак, косата и падна. Иако беше премногу млада за да се сеќава на тоа, таа чувствуваше големо сочувство за оние кои минуваа низ истото како неа и сакаа да им помогне.

Таа направи нешто прекрасно за болните од рак
Нејзината приказна инспирираше милиони луѓе ширум светот кога за прв пат беше објавена во 2016 година. Роуз излезе како победник, и покрај сите неуспеси и шансите третманот да биде комплициран.

Девојчето сега е пет години без рак. Мило ѝ е што има своја коса и што може да го исполни својот сон да им помага на другите – да им ја даде косата на оние кои ја немаат. Косата не ја скратила откако оздравела, а сега пораснала до значителна должина, што е доволно за 8 прамени коса.

Погледнете повеќе за одлуката на Роуз во видеото подолу.

Роуз ја објаснува важноста на нејзиниот чин: „Немав коса кога имав рак, а сега имам повеќе од доволно коса, а некои деца немаат“.

Заедно со прамените коса што ги подарува напишала:

„Здраво, јас се викам Роуз и имав рак кога имав три години. Тогаш немав коса. Сега мојата коса е многу, многу долга и сакам да ја скратам и да ја споделам со вас. Сега имам 9, скоро 10. Се надевам дека ќе уживаш во периката што ти ја подарив. Можеби еден ден би можела да ја сподели косата со некој друг. Со љубов, Роуз“.

Потсетник за Божјата добрина
Гледањето на Роуз излечена од рак беше големо чудо за семејството. Особено за мајката на Роуз, Енџи, тоа беше триумфален, но емотивен момент.

Додека држеше прамен од косата на Роуз, таа рече: „Нејзината коса, откако повторно порасна, е потсетник на Божјата добрина кон нас во текот на ова патување“.

Го фалиме Бога што ја исцели Роуз и го води семејството низ тешките времиња. Благословени сме што знаеме дека нашиот Бог се грижи и е толку милостив.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *