Природна бременост со близнаци по неуспешно ин витро оплодување!

Почитувани уредници, здраво!

Ви пишувам затоа што сакам да ја споделам мојата приказна од желбата да бидам мајка до остварувањето на овој сон.

Всушност, мојата желба да имам дете беше толку силна што Бог ми даде две.

Лекарите ми рекоа дека нема начин како успешно да забременам – имав исцрпени резерви, проблеми со тироидната жлезда, мојот сопруг исто така не најде многу пријатни резултати. Јас и мојот прекрасен сопруг се обидовме да имаме наследник четири години пред да посетам специјалист, па незабележително наполнив 39 години.

Прогнозите не беа добри и, се разбира, според експертите, моравме да прибегнеме кон ин витро. Па, тоа се случи – стимулација, прегледи, стрес, напнатост … На крајот имав само еден ембрион, кој не изгледаше многу добро, па не чекавме да стане бластоцист, но го префрливме на третиот ден. По две недели морав да направам тест на крвта за бременост – погодивте дека не е позитивен, нели?

Го доживеав драматично, плачев три дена, започнав да земам додатоци, правев специјални вежби и се подготвував за ново искуство.

Не стигна таму затоа што Бог ги слушна моите молитви и останав бремена следниот месец.

И овој пат плачев, но од среќа и благодарност.

Отидов на првиот преглед со растреперени нозе и чувство на пеперутки во стомакот.

Бев возбудена, но верував дека сè ќе биде добро.

Лекарот се изненади кога откри не само дека сум бремена, туку и дека две срца, два ембриони чукаат во мене.

Боже, повеќе и подобро отколку што сонував и замислував! Бременоста мина без проблеми, немав поплаки и проблеми, родив скорото две здрави и убави девојчиња.

Апелирам до семејствата во таква ситуација да кажат дека новиот живот секогаш наоѓа начин да се појави, тие едноставно не треба да се откажат и нека силно веруваат во успехот!

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *