Децата се потсмеваат на момчето родено без очи, но неговата мајка го научила што да им каже!

Малиот Кристијан Буканан од Тенеси е роден без очи и како таков е еден од 60-те луѓе ширум светот.

Покрај тоа што страдаше од микрофталмија, ова шестгодишно дете е родено со големи празнини на лицето, расцеп на усната и непцето, и како резултат веќе претрпе седум операции.

  • Кога го донесовме дома од болницата, беше тешко. Кога и да го извадевме Кристијан на јавно место, луѓето зјапаа и шепотеа зад мојот грб: ‘Погледни го тоа бебе’ – со тага вели оваа жена, која сè уште минува низ големи предизвици.

Луѓето ми рекоа во лице дека е „ужасна личност што не гоабортирала Кристијан“!

Dječak nema oči


Грижата за Кристијан влијаела и на нејзиниот брак со Чарлс, кого го запознала кога имала само 15 години.

До четиригодишна возраст, момчето имало дури седум големи и сложени операции, вклучувајќи операција за исправување на вилицата и расцеп на усната и непцето.

И покрај неговата состојба, неговата мајка Лејси истакнува дека тоа не го спречува да живее исполнет живот.

„Кристијан е типично мало момче. Тој учи да чита, сака да се бори со својот помлад брат и да прави други работи во кои уживаат децата на негова возраст “, вели Лејси.

Момчето нема очи

Dječak nema očiНо, Кристијан, кој свири виолина и тренира карате, е најтешко да добие сурови коментари од странци, пренесува Daily Mail.

„Зошто изгледа така?“, „Каде се неговите очи?“ Се главно коментари од деца кои се изненадени кога го гледаат, но Лејси секогаш се обидува да им даде на децата позитивен одговор.


„Вака ме создаде Бог“ и „Така се родив и се родив фантастично“, мајката на Кристијан ја научи како да одговара на прашањата за нејзиниот изглед.

Dječak bez očiju na bazenuЛејси истакнува дека излегла во јавноста со нивната приказна за да ја подигне свеста за лицата со попреченост.

„Сакам да ги отстранам предрасудите што луѓето ги имаат кон оние кои изгледаат поинаку. Се надевам дека нашата приказна ќе ги охрабри другите да ги прифаќаат, разбираат и почитуваат оние кои изгледаат поразлично од нив, така што овој свет ќе биде еден ден подобро место за Кристијан “, рече мајката на ова храбро момче.

One comment

  1. Site sme edno nema potreba da se potsmevame na bikini i na nuičija bolje budejki na sekogo od nas fali i ostanu a nekoja mana i bolja bilo vidljivo ili ne
    Samo Bog neka bide pokraj site nas i neka ne vodi po pravijot pat
    A na obije koji zboruvaat ili koj se podsmevaat da im go otvori i osvetli dušite

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *