Одличен извор на протеини во веганската исхрана!

Извори на протеини во веганската исхрана:

-100 грама леќа во прав содржи 28 грама протеини

-100 грама семки од тиква содржат 24 грама протеини

-100 грама путер од кикиритки содржи 23 грама протеини

-100 грама бадеми содржат 21 грам протеини

-100 грама ф’стаци содржат 21 грама протеини

-100 грама ленено семе содржи 18 грама протеини

-100 индиски ореви содржат 18 грама протеини

-100 грама овес содржи 17 грама протеини

-100 грама соја содржи 17 грама протеини

-100 грама чиа семе содржи 16 грама протеини

-100 грама тофу содржи 15 грама протеини

-100 грама лешници содржат 15 грама протеини

-100 грама ореви содржат 15 грама протеини

-100 грама леб од пченични зрна содржи 11 грама протеини

-100 грама леќа во зрна содржи 9 грама протеини

-100 грама наут содржи 9 грама протеини

-100 грама црвен грав содржи 9 грама протеини

-100 грама пекан американски орев содржи 9 грама протеини

-100 грама макадамиа австралиски орев содржи 8 грама протеини

-100 грама квиноа перуанска житарица содржи 4 грама протеини

-100 грама спанаќ содржи 3 грама протеини

-100 грама компири содржат 2 грама протеини

No photo description available.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *