Во дом каде што има некој болен, треба да има алое!

Алоето и неговите неверојатни продбивки за здравјето!

Image result for aloe vera

Алоето е добро да го има во домовите каде што луѓето често се разболуваат, каде што има пациенти на постела, но и кај здрави луѓе но со ослабен имунитет.

Алоето го зголемува имунитетот на човечкото тело.

Рецепти со алое:

Бронхијална астма:Исечете го листот на алоето и ставете го во мед. Нека кисне на ладно место еден месец. Потоа пак исечете го листот и пак ставете мед. Нека кисне уште еден месец. Процедете. Консумирајте три пати на ден по 1 супена лажица, пола час пред јадење.

Воспаление на кожа, акни и дерматит. Оставете го листот од алое една недела на темно и ладно место. Потоа исечете го и истискајте го сокот.Избришете ја кожата на лицето.

Воспаление на бели дробови, бронхит и плеврит. Во едн ачаша алое ставете една кафена лаж.. сол. Нека кисне на темно и ладно место 12 часа. Консумирајте го еден час пред јадење по 1 супена лажица три пати на ден. По 3 дена подгответе нова доза.

За деца и хронични пациенти. Во 100 грама пресно приготвен сок од алое, ставете 300 грама мед, 500 грама ореви и кора од 3 лимони. Консумирајте половина час пред јадење 3 пати на ден по една кафена лаж.

Запек, гастрит, гасови. Промешајте 100 грама мед и 100 грама сок од алое , нека кисне 3 часа. Консумирајте три пати на ден по 1 кафена лаж, половина час пред јадење.

Течење на нос. Во текот на неколку дена треба да ставате 3-5 капки во носот на интервали од неколку часа.

За подобар имунитет, за ларингит, фарингит, анемија..Сокот од алое и медот се мешаат во еднакви пропорции. Консумирајте го 3 пати на ден половина час пред јадење по 1/3 кафена лаж. . По три недели направете пауза од 10 дена.

За чиреви и рани. Нанесете исечени пресни листи од алое.

Јаки главоболки. Во текот на две недели консумирајте на празен стомак 1 на ден по 5 капки сок.

 

Доколку најдовте корисни информации во статијата, ве молиме споделете ја за да им помогнете и на другите.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *