ДОКТОР ТВРДИ:Ако имате доволно од овој витамин, не можете да добиете рак!

Ракот станал толку распространета болест што повеќе не е резервирана само за постарите луѓе туку од неа се разболуваат и помлади луѓе, дури и бебиња.

Единствен достапен службен лек е хемотерапијата, која многу медицински стручњаци ја нарекуваат и “отров кој лечи“, бидејќи покрај канцерогените ги убива и здравите станици и така го уништува имунолошкиот систем.

Меѓутоа, еден доктор категорично тврди дека ракот не  енито друго освен недостаток на Витамин  B17.

Имено, тој го споредува ракот со скорбутот – состојба која предизвикува отекување на ткивата, како и промена на кожата, зглобовите и сврзното ткиво. Се верувало дека е ова болест, се додека не се открило дека сите овие симптоми се недостаток на витаминот C.

Се работи за доктор Harold W. Manner, професор по биологија и началник на биолошкиот оддел во Чикаго.

“Оние кои што заболуваат од рак треба прво да знаат што е рак. Не паничите. Истражувајте го своето здравје. Како што никој не умира од скорбут, не можете ни од недостаток на витамин  B17”, вели тој.

Совети од доктор Manner за лекување рак

Доктор Manner верува дека бидејќи по негово мислење се работи за тежок недостаток на витамин B17, за лекување и превенција на рак доволно е секој ден да изедете од  15 до 20 семки од коски од кајсии. Имено, тој смета дека лек за ракот е leatril, врска која се екстрахира од амигдалинот – познат и како витамин B17.

Исто така, советува дека треба да се јадат пченични клици, за кои се верува дека се чудесен лек кој спречува и лечи рак. Богати се со течен кислород и леатрил. Овие работи ги има и во семките од јаболки.

Во својата книга под наслов “Смрт на ракот”, др Manner тврди дека процентот за лекување на рак со помош на леатрил е повеќе од 90 проценти, пишува Urbanatural.in. Воедно наведува и список на намирници богати со витаминот B17 и тврди дека доколку редовно би го користеле во доволни количини никогаш не мора да с егрижите дали ќе ја добиете оваа зла болест.

Намирници богати со витамин B17

– Коски и семки од овошје

јаболки, кајсии, праски, крушки и суви сливи (најдобар извор на амигдалин)

– Варива

пченка, грав, леќа, грашок, грав од сортата Lima, боранија

– Оревасти плодови

Горчлив бадем (најбогат природен извор на  B17),австралиски (макадамски) орев, индиски бадем

– Бобинки

црници, боровница, аронија, капини, малини и јагоди

– Житарки

сусам и ленено семе, јачмен, кафеав ориз, пченичен гриз, просо, хељда

Витаминот B17 може да се најде и во пивскиот квасец и во тиквата.

Докторот предупредува на уште еден ризик фактор – хемикалиите кои стигнуваат во организмот по пат на храната.

Обавезно водете сметка добро да ги исперете рацете по перење како и по миење садови. Ако на садовите ви останат траги од хемикалиите, кога на нив ќе ставите топла храна или пијалок, тие ќе ги впијат отровите во себе и ќе завршат во вашето тело.

Што се однесува на отстранувањето на отровите од овошјето и зеленчукот , др Manner советува да ја истриете кората со сол и да ги исперете со вода.

новиживот.нет

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *