Сладолед од банана и какао

Потребни ви се:

1 замрзната банана

1 лажица какао

1 лажица путер од кикирики

Малку екстракт од ванила и малку сол

Подготовка:

Смрзнатата банана оставете ја 10 тина минути на собна температура па излупете ја. Измешајте ги сите состојки и блендирајте со рачен блендер додека смесата не се хомогенизира. Сладоледот е готов откако ќе изблендирате, и не треба повторно да се замрзнува туку веднаш се консумира.

Автор: Нутриционист Маја Велковска

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *