Тешко болно момче го прослави 3-от роденден, победувајќи ги сите предвидувања!

Мало момче со ретка болест го прослави својот трет роденден иако лекарите предвидоа дека нема да живее повеќе од две години.

Неш има ретка невромускулна болест и неодамна беше почестен кога повеќе од 100 камиони, автобуси, автомобили и возила пристигнаа на парадата на неговиот трет роденден.

Парадата се одржа на 17 ноември во Линколншир, Илиноис, за да се прослави животот на Неш Стинеман.

„Неш е најинспиративното човечко суштество и најсилната личност што ја познавам“, рече мајката на Бретани Стинеман за „Добро утро Америка“.

„Тоа беше најпосебниот ден во нашите животи … и неверојатен заради сите луѓе кои никогаш не го сретнале, но стојат толку силно покрај него“, рече таа.

Teško bolesni dječak je proslavio 3. rođendan 1

На Неш му била дијагностицирана спинална мускулна атрофија на возраст од 11 месеци, предизвикувајќи мускулна слабост и отежнато дишење. Болеста е предизвикана од наследна мутација на гени, според Информативниот центар за генетски и ретки болести.

Teško bolesni dječak je proslavio 3. rođendan 2

Неш е единствената личност во Илиноис на која и е дијагностицирано вакво заболување. „Ни рекоа дека нема да живее ни две години“, вели семејството Стинеман.

Teško bolesni dječak je proslavio 3. rođendan 3

Непрофитната организација Смаш СМАРД, основана од семејството Стинеман, соработува со истражувачи за наоѓање опции за третмани и лекување. Досега тие собрале 2 милиони долари за лекување на нивниот син и други деца како него на кои им е потребна слична терапија.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *