Dwayne Johnson: “Одам со Вера во Бог и Добри работи ќе се случат”

Двејн Johонсон е благословен човек и тоа го знае.

Роден во Калифорнија и израснат помеѓу Нов Зеланд и американските држави Хаваи и Пенсилванија, Џонсон беше фудбалер на Универзитетот во Мајами, каде победи на националното првенство на фудбалскиот тим Miami Hurricanes во 1991 година. Подоцна играше за Calgary Stampeders во канадската фудбалска лига и беше изваден два месеци во сезоната 1995 година. Ова го натерало да стане професионален борач како неговиот дедо Peter Maivia и неговиот татко Rocky Johnson , од кого исто така го наследил своето канадско државјанство.

Порано кога неговиот татко, Роки Џонсон, се бореше, неговото семејство се мачеше за да преживее . Џонсон се сеќава дека кога тој бил дете, еден ден се вратил дома со својата мајка за да пронајде известување за иселување на влезната врата. Тој вети дека тој ден никогаш повеќе нема да го дозволи тоа да се случи.

Двејн Џонсон имал тешко детство и бил уапсен девет пати на 17-годишна возраст. Тој бил упатен по погрешен пат и му требало нешто за да се смени неговиот живот. За среќа, неговиот фудбалски тренер во детството допре до него и го замоли да му се придружи на фудбалскиот тим за да остане без проблеми. Неговиот тренер, започна фудбалски тим да ги задржи децата надвор од улиците и да направи нешто продуктивно за заедницата.

Кога неговата фудбалска кариера заврши и тој го допре дното, Двејн Џонсон беше принуден да се врати назад со неговите родители. Тој помина 10 години обука да биде фудбалер пред да заврши сонот. Како и да е, тој го припишува на неговиот успех затоа што кога Бог завршил еден од неговите соништа, сфатил дека треба да работи уште посилно за да го достигне следниот сон.

„Рок“, стана познат, стана огромен успешен борач, но немаше многу пари. Џонсон требаше да ја искористи својата нова пронајдена слава и тој одлучи да го почне актерството.

„Во 1995 година имав 7 долари во џеб и знаев две работи: Јас сум шворц и еден ден нема да бидам“.

„Во тоа време, јас бев малку несигурен за тоа што всушност ќе се случи, знаете, така морам, , да ја ставам мојата вера во Бога и да продолжам да работам напорно и да се надевам дека ќе се случат добри работи“, рече Џонсон. „Јас имам своја посебна врска со Бога, знаете и секако се чувствувам многу благословено. Ги бројам своите благослови секој ден “.

2 коментари

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *