6-годишното девојче Миа оваа Нова Година ќе слави слободна од рак по две годишната битка со леукемијата!

Миа се бореше со акутната лимфобластична леукемија во детството, што е еден вид карцином во кој коскената срцевина прави премногу незрели бели крвни клетки. Сепак, таа продолжи да се бори две години и сега е без рак.

Овaа Нова Година ќе биде навистина посебена за 6-годишната Миа Престон. Таа ќе го прослави празникот целосно без карцином, откако ја победи својата двегодишна битка со леукемијата, пренесува Fox News. Престон, која беше дијагностицирана откако се пожали на болки во градите и крвавења на носот, „се смири и продолжи“, и покрај тешкиот план за лекување, рече нејзиниот татко. „Не знаеме како таа успеа да продолжи, но таа го стори тоа“, рече Енди Престон, кој изјави за весникот дека болките во нозете на неговата ќерка, први се отфрлени како „некаков вид вирус“, рече. „Таа навистина не се жалеше, таа навистина не плаче – ја праша зошто и е лошо, но ние не зборувавме премногу за ракот“.

Миа се бореше со акутната лимфобластична леукемија во детството (ALL), што е еден вид карцином во кој коскената срцевина прави премногу незрели бели крвни клетки. Симптомите вклучуваат треска и модринки, болка во зглобовите или коските, грутки без болка, слабост, губење на апетит и неколку други заболувања, според Националниот институт за карцином. Третманот може да вклучува хемотерапија, зрачење, трансплантација на матични клетки и насочена терапија. Сите овие методи, исто така, имаат свои несакани ефекти и може да влијаат на детето покрај симптомите предизвикани од карцином.

Миа мораше да помине низ 28 месеци болни методи на лекување. „Тоа е пеколно за сите нас, но ние сме толку ослободени и сме толку среќни што Миа успеа да го преброди тоа“, рече Енди.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *