Вкусен и нежен колач за 10 минути!

Неверојатно вкусна и нежна торта која можете да ја подготвите брзо и лесно. Предноста на оваа торта е што е здрава и многу ја сакаат децата.

Тортата можете да ја подготвите во рерна или микробранова печка, намалувајќи го времето на печење на само 10 минути!

 
Зебра торта. Рецепт и подготовка.

Ќе бидат потребни следниве состојки:

  • полумасно ситно сирење (млечен намаз)- 500 гр
  • Шеќер – 5 лажици
  • јајца – 2 парчиња
  • гриз- 4 лажици
  • какао во прав – 1 лажица
  • млеко – 150 мл
  • ванилин шеќер – 1 кесичка
  • сол – на врвот на нож, 2 гр
  • масло – 100 мл

Подготовка:

Во сирењето ставете шеќер, сол, јајца и ванилин шеќер. Добро измешајте. Потоа додајте ги маслото, млекотои повторно промешајте за да добиете хомогена смеса. Оставете го околу 10 минути.

Смесата се дели на два дела. Додадете какао во едниот дел.

Zebra - ukusan i nežan kolač koji će zavoleti vaša deca.

Калап (помал, со пречник 26-28 cm) за печење намачкан со масло и почнете наизменично да ја сложувате смесата. бела, па кафена.

Zebra - ukusan i nežan kolač koji će zavoleti vaša deca.

Да речеме ставете лажица бел, па одозгоре лажица кафеав, и така додека не ги искористите двете смеси. Одозгоре можете со вилушка или чачкалица да исцртате цртеж со шари.

Zebra - ukusan i nežan kolač koji će zavoleti vaša deca.Постојат два начина да се пече тортата.

Можете да го ставите во загреана рерна на 180 степени и да се пече 30-35 минути.

Можете да го испечете во микробранова печка Тестната тегла е поставена во микробранова печка, поставена на максимална моќност, а тајмерот е поставен на 10 минути.

Zebra - ukusan i nežan kolač koji će zavoleti vaša deca.


Тортата можете да ја превртите и да ја попрскате со чоколадо, или исто така можете да по ја посипете со ореви одозгора, сето тоа е по вашиот вкус. Пријатно!

Совет плус: можете да додадете малку овошје во вашата оригинална мешавина од сирење (јагоди, малини, брусница…).

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *