Како да ги исклучите хормоните кои ви ја зголемуваат телесната тежина!

Понекогаш, без оглед на тоа што го правиме, не можеме да ги загубиме нашите дополнителни килограми. Имаме исцрпувачки диети и вежби, но продолжуваме да качуваме тежина.  Како што знаеме дека нашиот метаболизам е регулиран со бројни хормони.Ако има хормонален дисбаланс, страдаме од различни проблеми.

Значи, ако не можете да ја изгубите тежината, треба да се консултирате со вашиот лекар и да ги проверите вашите хормони. Кога ќе ја регулирате нерамнотежата, лесно ќе ги изгубите вишокот на килограми.

Овде можете да најдете како хормоните можат да влијаат на вашата тежина и што треба да направите за да ги исклучите ефектите за зголемување на телесната тежина.

1. Инсулин

Инсулинот е хормон произведен од панкреасот. Тој го претвора шеќерот од храна во енергија и ги складира мастите во нашите тела. Во некои случаи, прекумерното консумирање на јагленохидрати може да предизвика инсулинска резистенција, а клетките на нашето тело не можат да го доживуваат инсулинот по потреба.Нашиот панкреас ќе продолжи да произведува  инсулин се повеќе и повеќе, а нашето тело ќе страда од хиперпродукција на инсулин. Тоа доведува до дебелина и метаболичен синдром. Со цел да се спречи оваа состојба треба да се намали внесот на шеќери и рафинирани јаглехидрати. Исто така, обидете се да пиете многу вода и да јадете повеќе протеини и омега-3 масти.

2. Кортизол

Кортизолот е исто така познат како стрес хормон. Се потврдува дека стресот го зголемува нашиот глад и во многу случаи води до прејадување и ако не го намалиме тоа може да доведе до дебелина. Зголемените нивоа на кортизол, исто така, предизвикуваат повисоки нивоа на инсулин, нашиот шеќер во крвта се намалува и ние имаме потреба од блага и масна храна.За да се спречи сето ова, треба да се обидете да го намалите стресот онолку колку што можете. Започнете со вежби, прошетки, читање, молитва. Тоа ќе ви помогне да го смирите вашето тело и да се опуштите

3. Лептин

Лептинот се нарекува хормон за ситост.  Направено е од масно ткиво, и се секретира во циркулаторниот систем. Лептинот патува кон хипоталамусот и му кажува дека имаме доволно маснотии, за да можеме да престанеме да јадеме. Се потврдува дека колку повеќе маснотии имаме, толку повеќе се произведува лептин. Исто така го зголемува нашиот метаболизам и ни помага да ја изгубиме телесната тежина.

Можете да ја зголемите чувствителноста на лептин со конзумирање повеќе риби, авокадо, бобинки и грозје. Исто така, обидете се да избегнете чипсови, колачиња и брза храна.

4. Грелин

Овој хормон се произведува кога не јадеме долго време. По нашите оброци, нивоата на грелинот се многу ниски. Се потврдува дека кај дебели луѓе герелин се намалува по јадење малку повеќе и хипоталамусот не може да даде силен сигнал за ситост. За да го контролирате грелинот, треба да консумирате повеќе протеини и да избегнувате засладена храна и пијалоци.

Значи, ако сте еден од многуте луѓе кои имаат проблеми со губење на тежината, веднаш треба да се консултирате со вашиот лекар и да се обидете да ги регулирате нивоата на хормони.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *