Кромидот е одличен природен лек за разни болести. Еве 12 начини како да го искористите!

Кромидот е добар за салата и за запршка, но некои би се сложиле дека е дури подобар за лек и за некои трикови низ куќата. Кромидот е многу разновиден природен лек поради тоа што е исполнет со антисептички и антибиотички агенси, поради високата содржина на сулфур. Тoj, исто така, му помага на вашето тело да се бори против слободните радикали кои предизвикуваат хронични болести, како рак.

Кромидот може да го зголеми вашиот имунитет, да го стопира повраќањето, да ги лекува респираторните состојби и да помогне во лекувањето на дијабетес, проблеми со срцето, низок холестерол и артритис.

Тој се користел од Индијанците за лекување на настинки и грип, па дури и Светската здравствена организација сега го препознава кромидот како добар начин за ублажување на респираторните инфекции, бронхитис, кашлица и др.

Еве некои здравствени начини на кои можете да користите кромид за слични болести:

Кашлица

Излупете и исечете кромид на половина и поставете лажица кафеав шеќер над секоја парче и покријте ги за еден час. Јадете го два пати на ден за да се ослободите од кашлицата. Сулфурот во кромидот има антибактериски својства кои ги убиваат микроорганизмите што предизвикуваат кашлица

Сулфурот, исто така, функционира како средство за детоксикација за ослободување на токсините во телото. Неговите анти-воспалителни својства го намалуваат воспалението што се јавува при кашлање.

heres-how-to-get-rid-of-persistent-cough-in-just-1-day1

Помага во борбата против опаѓање на косата

Зовријте малку вода со кромид во неа и користете ја течноста како средство за подготовка пред шампон за да помогне во борбата против губењето на косата и да ја пораснете косата. Нејзините антимикробни својства ќе го стопираат првутот и ќе промовираат нов раст, додека антиоксидантите ќе го сопрат губењето на косата и ќе помогнат да стане погуста и посилна.

Ослободете го запушувањето во градите

Сомелете кромид и направете паста со додавање кокосово масло. Намачкајте ги градите со пастата и покријте го со пешкир за јадење. Кромидот работи како природен антибиотик и го зајакнува имунолошкиот систем. Пареата која кромидот ја дава, исто така работи како експекторант за олабавување на мукозните во градите што предизвикуваат кашлање.

Смирете ги грчевите кај бебињата

За да ги смирите грчевите кај бебе дајте му една лажичка чај од кромид на секој час додека се смири. Кромидот има својства да ги олабави мускулите, да го зајакне стомакот и да го регулира дигестивниот систем.

Зовријте парче од жолт кромид и оставете го да се излади додека не се исуши.

onion-tea

Го смирува убодот од инсект

Ставете парче кромид или некој свеж сок од кромид на убодот за да го смирите. Антивоспалителните својства на кромид ќе го намалат воспалението и непријатност од убодот од инсекти.

Исечете го кромидот и ставете го внатре во тенок чорап и прицврстете го затворен. Ставете го чорапот врз увото и држете го наместо  шапка. Оставете го додека болката не исчезне.

Исеченици

Користете го филмот на вашата кромидска кожа за сечење. Ова ќе функционира како антисептичко средство кое брзо ќе го спречи крварењето.Антибиотиците и антиинфламаторните својства помагаат за заздравување на раната, додека антимикробните својства ќе го спречат да се заразат.

maxresdefault

Смирете ги болките во грлото

Направете лушпа од кожа на кожа и вода од кромид. Пијте малку и правете гаргара со неа. Ако вкусот е неподнослив, можете да додадете малку лимон и мед. Антивоспалителните својства на кромидот ќе ја намалат болката и воспалението во грлото.

Повраќање

Исечете кромид и истиснете го  и собирајте го сокот од кромидот.  Сварете малку чај од нане и нека се излади. Пијте две лажички сок од кромид и почекајте пет минути. Потоа пијте две кафени лажички чај од пеперминт (нане) . Повторете го ова додека не прекинете со повраќање.

Го чисти воздухот

Кромид ќе го прочисти воздухот со апсорбирање на бактерии и вируси од воздухот.

Третира Сончеви и помали изгореници

Протријте малкусвежи кромид на вашата изгореница за да се спречи инфекција. Сулфурните соединенија ќе ја забрзаат регенерацијата на кожата и ќе го намалат палењето и црвенилото.

Треска

onionforfever

Исечете тенки парчиња кромид. Нанесете кокосово масло на дното на нозете и нанесете ги тенките парчиња на зглобот од секоја нога. Завиткајте ја ногата со пластична обвивка и покријте ја со чорап. Кромидот ќе ги извлече токсините, бактериите и болестите од телото преку ноќ.

Ако ви беше корисно СПОДЕЛЕТЕ со вашите пријатели и семејство.

One comment

  1. Prekrasni nacini i ideii od kromidot.
    No ve molam nesto za strii ako ima na pripodna baza se raboti za devojce so strii po nozete od kolenata nagore ne mazena. Pa i da e nesto antibiotik od apteki samo da e efikasno fala odnapred pozzz

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *