Најубавиот леб на светот: Индиско пециво во кое ќе се заљубите!

СОСТОЈКИ:
280г брашно
1 прашок за пециво
170мл млака вода
масло за премачкување
1 мала лажичка сол
50гр јогурт

Индиската храна е позната по своите пикантни јадења па нивниот леб е редовен дел од оброкот.

Упатство:

Состојките замесете ги во тесто и оставете го саат време покриено на собна температура. Тестото поделете го на 6 делови, правејќи големина на танир, премачкајте ги со масло од обете страни и пржете, масло не треба да ставате во садот.

Кога ќе биде лебот готов, послужете го со некое јадење кое има сос или направете некој сос кој сакате да го макате…

 

рецепти.нови.ба

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *