Овие јаткасти плодови се добри за слабеење!

Јаткастите плодови се потполно здрави нутриенти. Богати се со протеини, содржат незаситени масти со мал процент на прости јаглехидрати и го стимулираат телото да согорите калории и тежина. Многу од нив содржат добри масти како полинезаситени масти i omega-3 масни киселини кои се добри за вашето здравје.

1.Ореви

Оревите навистина можат да помогнат во редуцирањето на тврдоглавите масти на стомакот. Заситените масти кои се наоѓаат во црвеното месо и печената храна се наталожува околу долниот дел на половината. Оревите содржат полинезаситени масти кои можat да го подобрat вашиот инсулин метаболизами што придонесува до намалување стомачните масти. Тие исто така содржат антиксидантни својства кои се добри за вашиот црн дроб.

2.Бразилски ореви

Бразилските ореви се богат извор на селен. Селенот е познат за подобрување на имуниот систем. Бразилските ореви се полни со здрави масти кои се добри за вашето срце. Освен  тоа тие се спакувани со минерали како калиум, цинк,  бакар и рибофлавин.

3. Бадеми

Бадемите се богати со амино киселината L-arginine, што може да му помогне на вашето тело да согори повеќе јаглехидрати и масти додека вежбате. Истражувањата покажуваат дека бадемите можат да го подобрат вашиот метаболизам и во ефективно намалување на телесната тежина.

4. Ф`стаци

Иако фстаците се висококалорични добро е да ги имате во вашето мени. И тие се богати со мононезаситени масни киселини што може да ви помогне во намалувањето на масти во вашето тело. Во споредба со рафинираните јаглехидрати како переци, фстаците ги редуцираат триглицеридите и телесната тежина.

5.Индиски ореви

Спротивно од верувањето дека индиските ореви ја зголемуваат телесната тежина, високата содржина на влакна всушност помага во намалување на тежината. Влакната исто така го регулираат вашиот апетит. Внесете ги индиските ореви во вашата диетална исхрана доколку сакате да намалите телесна тежина.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *