НЕДОСТИГ ОД МАГНЕЗИУМ: 9 СИМПТОМИ И 9 ИЗВОРИ НА МАГНЕЗИУМ

Иако секој знае што е магнезиумот, многумина се несвесни за важноста на минералот за човечкото тело. Вклучен е во над 300 метаболички процеси во нашето тело, Во човечките протеини се пронајдени повеќе од 3.750 места за врзување со магнезиум.  Магнезиумот, исто така, игра клучна улога во транспортот на калциум преку клеточните мембрани.Вашето тело ќе покаже многу симптоми кога има недостиг за магнезиум. Еве 9 големи црвени знамиња на кои треба да внимавате.

1. Постојани мускулни болки и грчеви

1-Muscle-Cramps-and-Spasms

Ниските нивоа на минерали во вашето тело може да предизвикаат грчеви и грчеви. Магнезиумот е многу важен за релаксација на мускулите. Кога вашето тело нема магнезиум, може ненамерно да се справи, што може да предизвика болни спазми. Ако постојано се соочувате со тензии и болки во мускулите тогаш би било добра идеја да го зголемите внесот на магнезиум преку храна или суплементи.

2. Постојана желба за чоколада

2-Cravings-for-Chocolate

Дали ви е тешко да ставите крај на вашите желби за чоколадите? Кога сакаме храна, нашето тело во основа се обидува да ни каже дека му треба одредена хранлива материја од него. Треба да го слушате вашето тело и да го протолкувате она што го сака точно. Нормално е секој што побрзо да посака чоколада. Но, ако постојано ја чувствувате потребата да ја задоволите вашата желба за слатко,, тоа може да биде затоа што сте дефицитарни со магнезиум.  Темното чоколадо содржи околу 24% од дневните потреби.

3. Постојана анксиозност

3-Anxiety

Дали  чувствувате постојан стрес и вознемиреност во последно време? Дали и понатаму те загрижуваат и опседнуваат дури и најситните работи во животот? Фактот дека вашето тело има недостиг од магнезиум може да биде виновник за вашата ситуација. Бидејќи магнезиумот е минерал за релаксација, недостатокот од него може да влијае на начинот на кој вашиот мозок ги обработува мислите и емоциите

4. Нарушувања во спиењето

4-Insomnia

Друг вообичаен симптом на недостаток на магнезиум е несоницата. Дали продолжувате да се вртите во креветот преку ноќта, и не знаете зошто не можете да заспиете и покрај фактот дека сте уморни? Ако имате проблеми да заспиете или со спиењето, тогаш тоа би можело да биде сигурен знак дека вашето тело има недостиг на магнезиум. Дури и мали отстапки од нормалното ниво на магнезиум во вашето тело може да го спречат вашиот мозок да се релаксира ноќе.

5. Дигестивни проблеми

5-Constipation

Релаксирачкиот ефект на магнезиумот се применува и на дигестивниот тракт. Важно е вашето тело да одржува оптимални нивоа на магнезиум, така што процесите на варење се изведуваат без никакви штуцкања. Кога вашето тело е на ниско ниво на магнезиум, вашето црево се зголемува повеќе, што го отежнува вашето тело да го исфрли отпадот. Вашите необјасниви напади на запек може да бидат затоа што ви треба повеќе магнезиум во вашето тело.

6. Промени на крвниот притисок

6-High-Blood-Pressure

Како што беше претходно споменато, магнезиумот е главен минерал што вашето тело го бара да остане смирено и опуштено. Магнезиумот помага да се релаксираат крвните садови и помага да се регулира нивото на крвниот притисок. Ако имате висок крвен притисок, една од причините може да биде дефицит на магнезиум. Посетете го вашиот лекар и дознајте дали се што треба да направите за да го контролирате нивото на крвниот притисок е малку магнезиум.

7. Константни главоболки и мигрена

7-Headaches-and-Migraines

Твоите бескрајни мигрени и главоболки може да бидат начин на телото да ти каже дека е гладен за магнезиум. Следниот пат кога ќе добиете главоболка или мигрена, обидете се да јадете некоја чоколада наместо да пиете апче. Смирувачкиот ефект на магнезиумот ќе ги ослободи тензичните главоболки и тензичните мускули во горниот дел на вратот, што обично е причина за мигрена.

8. Нестабилно отчукување на срцето

8-Irregular-Heartbeat

Овој чуден минерал, исто така, игра улога во зачувувањето на срцето да биде здраво, помагајќи му на срцевите мускули да се релаксираат. Кога вашето тело има недостиг на магнезиум, срцето почнува да чука неправилно, што доведува до состојба што експертите ја нарекуваат “аритмија”. Неправилното чукање на срцето никогаш не е здрав симптом и треба да се исправи што е можно поскоро. Најчесто не поголема доза на храна богата со магнезиум е она што ќе го помогне да го врати вашето срцебиење назад во нормала.

9.Чести киселини

9-Acid-Reflux

Дали сте жртва на чести напади на горушица или рефлукс на киселина? Дали времето на јадење е секогаш проследено со болни спазми и гадење? Овие симптоми може да значат дека треба да консумирате храна која е богата со магнезиум, така што вашето тело би можело да функционира непречено повторно. Следниот пат кога ќе бидетеизмачувани од горушица или рефлукс на киселина, обидете се да имате бар на чоколада или друга храна богата со магнезиум наместо лекови.

Храна богата со магнезиум

Погледнете која храна може да ви помогне да го одржите вашите нормално ниво на магнезиум:

1. Бразилски ореви: Ова се одличен извор на мононезаситени масни киселини, витамин Е, витамин Б и магнезиум. А неколку бразилски ореви трипати неделно може да ве одржуваат супер здрави.

2. Какао: Какаото е полно со антиоксиданти кои можат да спречат многу рак и срцеви заболувања. Какаото е исто така богато со витални минерали, вклучувајќи калциум, магнезиум, бакар, фосфор, калиум и цинк.

3. Кафеав ориз: Ниски во натриум и одличен извор на диетални влакна, е исто така, богатсо магнезиум. Магнезиумот кај оризот е важен за функцијата на бубрезите, за здравјето на срцето и за критичната функција на мозокот и нервот.

4. Индиски ореви: Индиските ореви се прополни со антиоксиданти, кои се важни за болестите кои се резултат на оксидативното оштетување и стресот. Со висока содржина на магнезиум, тие исто така се добар извор на бакар, кој е клучен минерал во правењето меланин.

5 Quinoa: суперфункција без глутен, вреден извор на протеини, а исто така и извор на сите есенцијални амино киселини, квиноа, исто така, содржи магнезиум, кој ја поттикнува секрецијата на серотонин, критичен невротрансмитер за среќа.

6. Семиња од тиква: Освен што се богати со цинк, семките од тиква се богати со магнезиум. Високата количина на хранливи материи и минерали дава антимикробни, анти-габични и анти-вирусни својства.

7. Бадеми: Бадемите се високи со добри масти, односно мононезаситени масти. Јадењето бадеми ги намалува ризиците од срцеви заболувања и го намалува холестеролот. Нивото на магнезиум и други минерали го прави бадемот од суштинско значење за одржување на здрав крвен притисок.

8. Спанаќ: Спанаќот е богат со магнезиум, калциум, калиум и цинк. Исто така е полн со витамин К, А, Ц, фолати и многу повеќе. Сите овие хранливи состојки промовираат здраво срце и долговечност.

curejoy.com

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *