8 предности за ослабнување од овесот за кои не сте знаеле!

Овесната каша за појадок изгледа многу невкусно на изглед за многумина, но всушност тој е најубавиот и најздравиот појадок кој би можеле да го имате наутро и кој ви нуди 8 предности за ослабнување на вашата телесна тежина.

  1. Телото го вари овесот побавно

Овесот останува во вашиот стомак многу подолго од останатата храна.Бидејќи се разградува побавно,ослободува некои специфични дигестивни киселини кои го држат вашиот аптетит под контрола и ви озвозможува да согорувате повеќе калории.

2.Прави да се чувствувате сити

Овесот прави да се чувствувате најадени и сити подолго време. Колку повеќе сте сити, толку помалку ќе јадете и повеќе тежина би изгубиле. Овесот е полн со растителни влакна и протеини и здрави витамини и минерали што го прави едно од најбогатата нутритивна храна .

3.Ќе ве сочува од нездрави грицки

Кога се чувствувате сити, немате потреба од нездрави грицки. До ручекот, вашето тело се уште ќе с еобидува да го свари овесот од појадокот. Поради тоа, ќе имате помал ручек и помала вечера што ќе допринесе за налавување на вашата телесна тежина.

4.Нискокалоричен внес

Овесот е нискокалоричен. Една просечна чинија со овес има 150 калории. Кога јадете помалку калории за повеќе храна, тогаш сте на вистинскиот пат да изгубите тежина.

5.Содржи растителни влакна

Растителните влакна се едни од најважните нутриенти кои му помагаат на дигестивниот систем. Овесот содржи еден од најмоќните влакна :  бета-глукан. Бета-глуканот е важен нутритиент кој помага во борбата против високиот холесторол , дијабетес тип 2, рак и др.

6.Го држи нивото на шеќер стабилен

Овесот го држи стабилен нивото на шеќер. За оние со прекумерна телесна тежина или кои имаат дијабетес тип 2, овесот буквално е спасувач на животот кога с еработи з анамалување на виското ниво на шеќер во крвта. Уште еднаш, ова се должи на бета-глуканот, кој ја подобрува растворливоста на инсулин , кој го намалува нивото на гликоза.

7.Го намалува вашиот холесторол

Тоа е точно, зрното од  овес помага во намалувањето на холестеролот и го намалува ризикот од срцеви заболувања. Се разбира, ова  зависи од добро балансирана исхрана и јадењето овес е клучна компонента на јадење здрава храна.

8.Ја зголемува вашата енергија

Со полн стомак, со хранливи состојки во телото и поздрава срце, вашата енергија сигурно ќе се подобри по јадење овесна каша. И повеќе енергија ќе ви овозможи да ве мотивира да го правите она што го сакате. Ќе бидете во можност да размислувате јасно, да трчате побрзо и едноставно да имате енергија за да  останете во чекор со животот.

Овесот  се чини дека е здрав за вашето тело и сигурно ќе ви помогне да ја изгубите телесната тежина што  посакувате.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *